EĞİTİMDE SEVİYELERE GÖRE MATERYAL KULLANIMI

Kullanılan materyalleri gruplara göre sıralamadan önce araç gerecin ne olduğuna ve neden kullanıldığına göz atalım. Her türlü öğretme ve öğrenme etkinliklerinde kullanılan yardımcı öğeler araç ve gereçlerden oluşur.

Araç gereçleri neden kullanırız?

 • Öğrencilerin sıkılmasını önlüyor.
 • Derse olan ilgi artıyor.
 • Kalıcı bir şekilde öğrenme sağlanıyor.
 • Ders de etkin olan sadece öğretmen değil aynı zamanda öğrencide oluyor.
 • Ders daha zevkli hale geliyor.
 • Etkili bir öğrenme sağlanıyor.
 • Karmaşık ifadeler daha basit bir şekilde aktarılabiliyor.
 • Zamandan ve sözden ekonomi sağlanıyor.

Araç-gereçler 3 başlık altında sınıflandırılmaktadır. Şimdi biz bu 3 başlığa göre kullanılan araç ve gereçleri seviye seviye inceleyelim.

İlköğretim Birinci Seviyede Kullanılan Araç-Gereçler

 1. Görsel Araçlar-Gereçler: İlköğretim birinci seviye 1. Sınıftan 4.      Sınıfa kadar olan zamanı kapsar. Bu dönemde ki öğrencilerin öğrenmesinde      görsel araçlar daha fazla rol oynar. Derslere göre kullanılan araç ve      gereçler de değişmektedir. Ayrıca 1. 2. 3. Ve 4. Sınıfta kullanılan araç      ve gereçlerde birbirinden farklıdır.
1.Sınıf 2.Sınıf 3. Sınıf 4. Sınıf
Fasulye, Çubuk, Abaküs, Ders Kitapları, Cetvel Takımı, Yazı Tahtası,   Masal kitapları, Geometrik Küpler, Boya Kalemleri, Oyun Hamurları, Boyama   Kitapları, Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon Makinası, Slaytlar,   Maketler Ders Kitapları, Hikâye Kitapları,   Cetvel Takımı, Boya Kalemleri,  Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon   Makinası, Slaytlar, Maketler Ders Kitapları, Hikâye Kitapları,   Cetvel Takımı, Türkçe Sözlük,  Boya   Kalemleri,  Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon   Makinası, Slaytlar, Maketler,    Haritalar, Yerküre Ders Kitapları, Hikâye Kitapları,   Cetvel Takımı, Türkçe Sözlük, Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü, İmla Kılavuzu,   İnsan Modeli, Laboratuvar, Deney Malzemeleri,   Boya   Kalemleri,  Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon   Makinası, Slaytlar, Maketler,    Haritalar, Yerküre
 1. İşitsel Araçlar-Gereçler: İşitsel araç ve gereçler İlköğretim 1.      Seviyedeki öğrenciler için aynıdır. Ayrıca işitsel araç ve gereçler      sınırlıdır. Radyo, teyp, cd ve kasetler örnek verilebilir. Günlük      etkinliklere uygun olup olmadığını belirlemek de zor olduğundan pek tercih      edilmez. İyi yönlerine bakacak olursak; bir şeyi 1 kerede her öğrencinin      anlaması zor olabilir. Bu durumda teyp ya da CD’leri birden fazla tekrar      edilmesi gereken durumunda kullanırız.
 2. Görsel- İşitsel Araçlar-Gereçler: Yapılan araştırmalara göre insanlar okuduklarının      %10’unu, duyduklarının % 20’sini, gördüklerinin %30’unu, hem görüp hem de      duyduklarının %50’sini, görüp işittiklerinin ve söylediklerinin %80’nini,      görüp, işitip, dokunup söylediklerinin %90’ını hatırlamaktadır. Yani en      etkili kullanılan araç gereçlerin görsel- işitsel araç gereçler olduğunu      anlıyoruz. Eğitimde oldukça bu araç gereçlerin kullanılması daha etkili      olur. Bu araç ve gereçler; Televizyon, videolar, kamera, bilgisayar,      bilgisayar yazılımları, internet ortamıdır. Daha ayrıntılı bakacak olursak      Flash ve benzeri programlarda yapılmış eğitsel oyunlar, internet      ortamındaki videolar ya da bizlerin çekmiş olduğu videolar öğrencilere      izletilerek gerçek yaşamdan örneklerle desteklenmiş olup konu daha iyi      kavratılır. Bilgisayar yazılımları birçok fonksiyona sahiptir. Bunlar      çocuğun dikkatini çekme, bilgiyi sunma, çocuğu alıştırma ve tekrar      yaptırma, dönüt sağlama ve performans değerlendirme. Öğretmenin tek başına      araç kullanmadan belki aylarca yapmak istediği şeyi bilgisayar yazılımı      çok daha kısa bir süre içerisinde yapabilir demektir.

İlköğretim İkinci Seviyede Kullanılan Araç-Gereçler

 1. Görsel Araçlar-Gereçler: İlköğretim ikinci seviye 5. Sınıftan 8.      Sınıfa kadar olan zamanı kapsar. Bu dönemde ki öğrencilerin kullandıkları      araç ve gereçler 4. Sınıf öğrencilerinin kullandıkları araç ve gereçlerle      paralellik göstermektedir.
5.Sınıf 6.Sınıf 7. Sınıf 8. Sınıf
Ders   Kitapları, Hikâye Kitapları, Cetvel Takımı, Türkçe Sözlük, Deyimler ve   Atasözleri Sözlüğü, İmla Kılavuzu, İnsan Modeli, Laboratuvar, Deney   Malzemeleri,   Boya Kalemleri,  Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon   Makinası, Slaytlar, Maketler,    Haritalar, Yerküre, Ansiklopedi, Atlas Ders Kitapları, Hikâye Kitapları,   Cetvel Takımı, Türkçe Sözlük, Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü, İmla Kılavuzu,   İnsan Modeli, Laboratuvar, Deney Malzemeleri,   Boya Kalemleri,  Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon   Makinası, Slaytlar, Maketler,    Haritalar, Yerküre, Ansiklopedi, Atlas, Termometre Ders Kitapları, Roman Kitapları,   Cetvel Takımı, Türkçe Sözlük, Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü, İmla Kılavuzu,   İnsan Modeli, Laboratuvar, Deney Malzemeleri,   Boya Kalemleri,  Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon   Makinası, Slaytlar, Maketler,    Haritalar, Yerküre, Ansiklopedi, Atlas Ders Kitapları, Roman Kitapları,   Cetvel Takımı, Türkçe Sözlük, Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü, İmla Kılavuzu,   İnsan Modeli, Laboratuvar, Deney Malzemeleri,   Boya Kalemleri,  Afişler, Resimler, Tepegöz, Projeksiyon   Makinası, Slaytlar, Maketler,    Haritalar, Yerküre, Ansiklopedi, Atlas

    2.      İşitsel Araçlar-Gereçler: İşitsel araç ve gereçler de İlköğretim 2. Seviyedeki öğrenciler için aynıdır. Radyo, teyp, cd ve kasetler…

 1. Görsel- İşitsel Araçlar-Gereçler: Görsel işitsel araç ve gereçleri bu      kademede ki öğrencilerin kullanması daha kolaydır. Çünkü bilgisayar dersi      aldıkları için ve yaş itibariyle teknolojiyi az çok anladıklarından      öğretmen de öğrenci de zorluk çekmez. Görsel-işitsel araç gereçler      ulaşılması zor olan ya da gidilmesi imkânsız olan yerler hakkında en      azından fikir sahibi olunması açısından yararlıdır.

İlköğretim Üçüncü Seviyede Kullanılan Araç-Gereçler

 1.   Görsel Araçlar-Gereçler: İlköğretim üçüncü seviye 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar olan zamanı kapsar. Yani lise dönemi de diyebiliriz. Bu dönemde görsel araç olarak ders kitapları, romanlar,  şiir kitapları, ansiklopediler, atlaslar ve daha çok tepegöz, projeksiyon makinası, slaytlar kullanılır.
 2.    İşitsel Araçlar-Gereçler: İşitsel araç ve gereçler de İlköğretim 3. Seviyedeki öğrenciler için aynıdır. Radyo, teyp, cd ve kasetler…
 3.   Görsel- İşitsel Araçlar-Gereçler: Görsel işitsel araç ve gereçleri bu kademede ki öğrencilerin kullanması 2. Kademeye göre çok daha kolaydır. Fakat bu konuda öğretmenlerin çok dikkatli olması gerekir. Bilgisayar laboratuvarında internet varsa öğrenciler kullanırken eğitim amacının dışına çıkabilir. Günümüzde sosyal ağ kullanımı çok fazla olduğu için öğrenciler internette dersle alakalı araştırma yapmak yerine sosyal ağlarda gezinebilir. Ya internet sadece öğretmen bilgisayarında olmalıdır ya da öğrenciler ders boyunca kontrol altında tutulmalıdır.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s